Czym jest i kogo dotyczy wyłączenie ze zwolnień od kas fiskalnych?

Transakcje sprzedaży realizowane na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinny być zarejestrowane na kasie fiskalnej.  W 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca wyznaczył w nim wyjątki, umożliwiające zwolnienie od tego obowiązku, a także usługi, które są wyłączone ze zwolnień od kas fiskalnych.

Wyłączenie z możliwości korzystania ze zwolnień od kas fiskalnych

W 2022 r. zakres zwolnień z kas fiskalnych zasadniczo pozostaje bez większych zmian w porównaniu z wcześniejszymi zasadami. Wyjątek stanowią usługi mycia i czyszczenia samochodów oraz podobne (PKWiU 45.20.30.0), które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej). Będzie to  obowiązywać od 1 października 2022 r.

W rozporządzeniu wskazano jednak usługi, które od 1 lipca 2022 r. będą wyłączone ze zwolnień od kas fiskalnych. Oznacza to, że takie czynności będą musiały być ewidencjonowane na kasach fiskalnych. Zakres czynności, które nie podlegają zwolnieniu z kasy, wyznaczony jest przez par 4 ww. rozporządzenia. Obejmuje on usługi dostawy określonych produktów oraz świadczenia wyznaczonych usług.

Prowadząc księgowość firmy, należy uwzględnić obowiązujące przepisy wraz z tegorocznymi zmianami. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność i zastanawiają się, czy dotyczy ich konieczność korzystania z kasy fiskalnej.  Nasze biuro rachunkowe zapewnia kompleksowe wsparcie w tym zakresie, gwarantując nie tylko kompleksową obsługę księgową, ale i profesjonalne doradztwo.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Czy wiesz jak złożyć korektę zeznania podatkowego? Przeczytaj na naszym blogu.

Wróć do bloga