Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego dla swojej firmy?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej - niezależnie od jej skali czy formy prawnej, wiąże się z koniecznością rzetelnego i terminowego rozliczania się z fiskusem. By było to możliwe, niezbędne okaże się właściwe sporządzanie przewidzianej przez przepisy dokumentacji księgowej. Ponieważ wymaga to odpowiednich kompetencji z tego obszaru, a także znajomości obowiązujących regulacji prawnych i ich interpretacji dokonywanych przez administrację skarbową oraz sądy, większość przedsiębiorstw korzysta z zaufanego biura rachunkowego. W Gdyni działalność tego rodzaju prowadzi firma NOVUM, oferująca profesjonalną obsługę w zakresie księgowości, doradztwo podatkowe, a także obsługę kadrowo-płacową. Przekonajmy się, jakimi przesłankami kierować się przy szukaniu właściwego podmiotu z tej branży.

Dlaczego wybór dobrego biura rachunkowego ma znaczenie?

Zadaniem biura rachunkowego jest rzetelne prowadzenie dokumentacji księgowej firmy oraz przygotowywanie jej rozliczeń podatkowych. Popełnione błędy mogą skutkować negatywnymi wynikami kontroli prowadzonej przez służby skarbowe i przekładać się na nakładane na firmę kary. Poważnym problemem będą też złe wyliczenia wielkości podatków, ponieważ należności tego typu wymagają nie tylko zapłacenia odsetek za zwłokę, ale nierzadko również oznaczają nałożenie dość wysokiej grzywny. Niewłaściwe zapisy w księgach czy deklaracjach skarbowych okażą się też dużą przeszkodą, gdy firma będzie szukała zewnętrznego finansowania, np. ubiegając się o kredyt.

Jakie kryteria wyboru biura księgowego są najważniejsze?

Przy szukaniu sprawdzonej firmy zajmującej się księgowością, szczególną uwagę należy zwracać na poziom merytoryczny świadczonych usług. Równie istotna okaże się przystępna cena oraz dogodne warunki współpracy. Znaczenie ma szeroka oferta, a więc obsługa formalności związanych z rozliczeniami z ZUS-em, płacami oraz sprawami kadrowymi.

Wróć do bloga