Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?

Jeśli nie jesteś pewien, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego, możesz złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Dowiesz się z niej m.in. czy prawidłowo korzystasz z ulg podatkowych. W jaki sposób można ubiegać się o ten dokument?

Indywidualna interpretacja podatkowa — co musisz wiedzieć?

O indywidualną interpretację podatkową mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne (np. spółka z.o.o.), a także inne podmioty, takie jak np. spółki cywilne czy stowarzyszenia. Sprawę można załatwić w dowolnym momencie zarównoelektronicznie jak i listownie.

Przed złożeniem wniosku warto skorzystać z wyszukiwarki wydanych już interpretacji. Większość spraw dotyczy podobnych kwestii, więc są duże szanse, że odpowiedzi na pytanie, które chcesz zadać, są już opracowane.

Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, np. biuro rachunkowe, z którym współpracujesz.

Wniosek o indywidualną interpretację podatkową

Najłatwiejszą metodą jest elektroniczne złożenie wniosku. Wystarczy wejść na stronę Krajowej Informacji Skarbowej, a następnie kliknąć zakładkę Wydanie interpretacji. Tam znajdują się pliki do pobrania ze wzorami wniosku. System przeniesie Cię też bezpośrednio na stronę profilu zaufanego, gdzie po zalogowaniu się na konto zostaniesz skierowany na platformę ePUAP. Tam możesz wypełnić formularz, dołączając potwierdzenie dokonanej płatności (40 zł). Elektroniczny wniosek zostanie wysłany, a Ty otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Jeśli decydujesz się na korespondencję pocztową musisz przygotować niezbędne dokumenty, a więc wniosek i potwierdzenie zapłaty, a następnie wysłać je do Krajowej Informacji Skarbowej. Wszystkie wnioski o wydanie interpretacji podatkowych indywidualnych oraz inną korespondencję z tym związaną należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres: ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

W każdym przypadku czas oczekiwania na indywidualną interpretację podatkową wynosi 3 miesiące od dnia złożenia wniosku. Odpowiedź otrzymasz pocztą, a w przypadku wnioskowania elektronicznego również na konto ePUAP.

Na czym polega optymalizacja podatkowa? Przeczytaj o tym na naszym blogu

Wróć do bloga