Jak wygląda prowadzenie księgowości w branży e-commerce?

Prowadzenie księgowości w branży e-commerce w zasadzie nie różni się w znacznym stopniu od księgowości przy działalności stacjonarnej. W obu przypadkach mamy do czynienia ze sprzedażą, z tą różnicą, że przy internetowych transakcjach nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem, a więc zbędna będzie np. kasa fiskalna. Przy e-commerce zwykle konieczne jest uwzględnienie takiej dokumentacji jak np. zbiorcze faktury za usługi kurierskie. W praktyce jednak cała procedura związana z księgowością podlega takim samym regulacjom jak w przypadku każdego innego biznesu.

Prowadzenie księgowości e-commerce

Prowadzenie księgowości e-commerce bywa dla przedsiębiorców zbyt czasochłonne i za trudne, w związku z czym często oddają sprawy w ręce podmiotów zewnętrznych, czyli biur rachunkowych, które zapewniają kompleksową obsługę. Sklepy internetowe prowadzą działalność gospodarczą dokładnie na takich samych zasadach jak sklepy stacjonarne, dlatego też muszą dopełnić wielu obowiązków formalnych. W tym przypadku jednak oprócz konieczności standardowego księgowania operacji gospodarczych i obliczania wysokości podatków trzeba pamiętać o dodatkowej dokumentacji, np. dokumentach magazynowych, potwierdzeniach wysyłki itp.

Jeszcze więcej obowiązków mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą zagraniczną sprzedaż wysyłkową, która także obarczona jest formalnościami podatkowymi. Wprawdzie firmy e-commerce zwykle korzystają z zaawansowanych programów, które automatycznie generują dokumentację księgową, jednak i tak zwykle niezbędne jest profesjonalne wsparcie księgowe.

Fachowa obsługa biura rachunkowego

Branża e-commerce rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Z roku na rok jest coraz więcej firm, które swoją działalność prowadzą głównie w internecie. W związku z tym również i nasze biuro rachunkowe dostosowuje usługi do szybko zmieniających się potrzeb rynkowych. Zajmujemy się nie tylko prowadzeniem bieżących spraw, ale również kwestiami podatkowymi wynikającymi np. z wysyłania towarów za granicę. Zapewniamy też wszelkie niezbędne rozliczenia i zapewniamy profesjonalne doradztwo podatkowe.

Czy wiesz jakie są Najczęściej popełniane błędy podatkowe? Przeczytaj o tym na naszym blogu

Wróć do bloga