Poznaj obowiązki związane z kasą fiskalną

Prowadzenie działalności handlowej lub usługowej, która wiąże się z pobieraniem opłat od klientów to również konieczność spełnienia kilku wymogów prawnych. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że przedsiębiorcy prowadzący sklepy, salony fryzjerskie czy kosmetyczne muszą wyposażyć swoje lokale w kasę fiskalną. Jakie obowiązki się z tym wiążą?

Zgłoszenie kasy do urzędu skarbowego i fiskalizacja

Nie każdy wie, ale formalności związane z korzystaniem z kasy fiskalnej rozpoczynają się jeszcze przed zakupem urządzenia. Mowa tutaj o tym, że przedsiębiorca musi się udać do urzędu skarbowego, który jest odpowiedni dla miejsca prowadzenia działalności. Aby dobrze sobie poradzić ze sprawami urzędowymi, wiele firm korzysta ze wsparcia w postaci doradztwa podatkowego. We wspomnianej placówce trzeba zgłosić chęć zakupu urządzenia oraz rozpoczęcia sprzedaży
Wówczas trzeba poinformować przede wszystkim o dokładnej liczbie kas oraz miejscu ich montażu i dacie rozpoczęcia ewidencji sprzedaży. Fiskalizacja z kolei może być dokonana przez uprawniony serwis. Chodzi o podpisanie umowy na obsługę kas. Najlepiej to zrobić w miejscu zakupu sprzętu. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie fiskalizacji w Urzędzie Skarbowym w ciągu 7 dni, aby uzyskać numer identyfikacyjny.

Jakie są kolejne czynności związane z kasą fiskalną?

Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego można przejść do kolejnych czynności, które wiążą się z użytkowaniem kasy fiskalnej, czyli: 
    • archiwizacji kopii paragonów fiskalnych (przez 5 lat, licząc od końca roku obrotowego),
    • wykonywaniu raportów dobowych i miesięcznych, 
przechowywaniu książki serwisowej, czyli tak zwanej Książki Kasy Rejestrującej,
    • Przeprowadzaniu obowiązkowych przeglądów technicznych przynajmniej co dwa lata (konserwacja sprzętu i ewentualne usunięcie usterek). 

Wróć do bloga