Jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Terminowe wypełnianie i składanie zeznań podatkowych to jeden z najważniejszych obowiązków każdego podatnika, w tym również przedsiębiorców. Wydawać by się mogło, że nie jest to czynność szczególnie skomplikowana. W praktyce jednak błędy w deklaracjach zdarzają się dość często. Pominięcie ulgi, nieprawidłowo podane wartości, źle dokonane obliczenia, zaniżenia kwoty przychodu lub dochodu, pomięcie źródeł przychodów — to najczęstsze uchybienia podatników. Na szczęście każdy błąd można skorygować — najlepiej możliwie jak najszybciej. Jak złożyć korektę zeznania podatkowego? Kilka wskazówek w dalszej części wpisu.

Korekta zeznania podatkowego krok po kroku

Jeśli współpracujesz z biurem rachunkowym, ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów w zeznaniach podatkowych jest niewielkie. Nawet jeśli pojawią się jakieś nieścisłości, które należy skorygować, zajmą się tym specjaliści.

Jeżeli jednak rozliczasz się samodzielnie, musisz pamiętać, że od przekazania urzędowi skarbowemu błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej, masz pięć lat na to, aby dokonać niezbędnych poprawek. Nie ma przy tym limitu korekt, więc można zmieniać to samo zeznanie podatkowe dowolną liczbę razy w wyznaczonym czasie.

Ważne jest, aby na wypełnianym formularzu podatkowym w miejscu A. Miejsce i cel składania zeznania zaznaczyć kwadrat 2. korekta zeznania. Podatnik musi jednak pamiętać, że nie wystarczy poprawić wyłącznie te pola, do których wkradł się błąd — niezbędne jest ponowne uzupełnienie całego dokumentu. Pamiętać trzeba przy tym, aby złożyć podpis pod deklaracją korygującą. Jeśli składasz korektę przez internet, funkcję podpisu spełniają dane uwierzytelniające.

Jak się zatem okazuje, złożenie korekty zeznania podatkowego nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Zdecydowanie warto to zrobić, aby uniknąć potencjalnych przykrych konsekwencji. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których doszło do zaniżenia kwot lub niewskazania wszystkich dochodów. Wówczas tylko szybkie i dobrowolne skorygowanie dokumentu podatkowego oraz uregulowanie zaległych należności pozwoli uniknąć kary.

Przeczytaj jak wygląda prowadzenie księgowości w branży e-commerce?

Wróć do bloga